Co ostatnio wydano nowego, czyli przegląd wydawniczy

Dawno nie przedstawiałem nowych wydań z filmową włoszczyzną – dzisiaj nadrabiam tę zaległość. Oto co nowego wyszperałem z ostatnich miesięcy.

Wśród enigmatycznych zapowiedzi nowych, planowanych wydań miłośnicy gatunku próbują odgadnąć jakie tytuły mogą się w najbliższych miesiącach pojawić. Oczywiście wciąż padają te same pożądane tytuły filmów, np. The House of the Laughing Windows (podobno są duże szanse na ten film w tym roku), czy The Black Belly of Tarantula. Jednak zajmijmy się raczej tym, co już ostatnio zostało wydane, lub na co ogłoszono pre-order.

Zacznę od rynku amerykańskiego, ponieważ tam mamy chyba jedną z największych atrakcji, a może i sensacji, ostatniego czasu.
Otóż Cauldron Films zapowiedział na lipiec 2024 taki must-have dla każdego fana giallo i włoskiej makabry: piękne pudło z czterema filmami zatytułowane The Houses of Doom. W zestawie znajdziemy cztery Bluraye i dwa CD-ki z muzyką, a do każdego filmu jest jeszcze dołączony poster.
Jest to seria czterech filmów z 1989 roku zrealizowanych dla włoskiej TV wyreżyserowanych przez Lucio Fulciego i Umberto Lenziego. Wszystkie mają audio włoskie i angielskie do wyboru, są fully uncut, opatrzone mnóstwem dodatków i wydane po raz pierwszy na Blurayu! Już się cieszę.
Tytuły po kolei to:

  • The House of Clocks (La casa nel tempo), reż. Lucio Fulci (+ CD z soundtrackiem);
  • The Sweet House of Horrors (La dolce casa degli orrori), reż Lucio Fulci (+ CD z soundtrackiem);
  • The House of Witchcraft (La casa del sortilegio), reż. Umberto Lenzi;
  • The House of Lost Souls (La casa delle anime erranti), reż. Umberto Lenzi.

A skoro jesteśmy za oceanem zajrzyjmy co nowego, z interesującej nas tematyki, wydał Vinegar Syndrome.
Zwracam uwagę przede wszystkim na dwa boxy. Pierwszy z nich to kolejny zestaw, już szósty, z serii Forgotten Gialli, zawierający następujące filmy:

  • Death Carries a Cane (Passi di danza su una lama di rasoio), 1973, reż. Maurizio Pradeaux. Włosko-hiszpańska produkcja po raz pierwszy na Bluray. Ten film został równolegle wydany w Europie przez austriacki Cineploit.
  • Naked You Die (Nude si muore), 1968, reż. Antonio Margheriti. W zeszłym roku mieliśmy Blurayową premierę tego filmu wydana przez niemiecki X-rated i omawiałem go TUTAJ.
  • The Bloodstained Shadow (Solamente nero), 1978, reż. Antonio Bido. Ten film już funkcjonuje na Blurayu od kilku dobrych lat, wydany m.in. przez brytyjski 88 films, ale na rynku amerykańskim bedzie to premierowe wydanie, w nowym transferze oraz ze sporą ilością dodatków.

Drugi zestaw z Vinegar Syndrome to hiszpańskie giallo-slashery wydane pod wspólnym tytułem Spanish Blood Bath. Zawartość pudełka to:

  • Night of the Skull (La noche de los asesinos), 1974, reż. Jesús Franco. Kryminał, horror i giallo w jednym ze scenariuszem opartym na motywach E.A. Poego i Edgara Wallace’a zmiksowanych przez Jesusa Franco.
  • Violent Blood Bath (Pena de muerte), 1974, reż. Jorge Grau. To z kolei, hiszpańskie giallo z Fernando Reyem i Marisą Mell (!) w rolach głównych.
  • The Fish with the Eyes of Gold (El pez de los ojos de oro), 1974, reż. Pedro L. Ramírez – giallo-slasher z mnóstwem ofiar i atrakcji.

To jeszcze nie koniec nowości z Vinegara. W sprzedaży (lub pre-orderze) dostępne są nowiutkie wydania:

  • The Playgirls and the Vampire (L’ultima preda del vampiro), 1960, reż. Piero Regnoli. Horror gotycki po raz pierwszy na Blurayu.
  • Paganini, w reżyserii Klausa Kinskiego i z nim samym w roli głównej, czyli kontrowersyjna (bo jakże by inaczej) biografia słynnego skrzypka. Gwiazdorowi towarzyszy tutaj Debora Caprioglio, ówczesna partnerka Kinskiego, znana z filmu Tinto Brassa Paprika. Film z roku 1989 po raz pierwszy na Blurayu.
  • Witch Story (Streghe) z 1989 roku w reżyserii Alesandro Capone. Przypomnijmy, że to on rozpoczął produkcję filmu BodyCount, którą następnie kontynuował i skończył Ruggero Deodato.
    Ten film to typowa horrorowa krwawa rąbanka, tak że rozrywka murowana; a wszystko będzie ładnie widać, bo film wydano od razu w 4K.
  • no, ażeby odpocząć od tych wszystkich okropności to możemy obejrzeć nowo wydaną… Uwaga! Uwaga! … Seksmisję (!) Juliusza Machulskiego. Tak, to kolejny polski akcent w katalogu Vinegar Syndrome.

Po więcej szczegółów zapraszam na stronę wydawnictwa.


A co nowego w Severin Films? Przejrzyjmy po kolei ich katalog z ostatnich miesięcy:

  • Closed Circuit (Circuito chiuso), reż. Giuliano Montaldo, film telewizyjny z 1978 roku – to kryminał w klimacie giallo, którego akcja toczy się w zamkniętej przez policję sali kinowej.
  • The Spider Labyrinth (Il nido del ragno), reż. Gianfranco Giagni – horror z 1988 roku z efektami specjalnymi Sergio Stivalettiego.
  • Story of a Cloistered Nun (Storia di una monaca di clausura) z 1973 roku. Reżyser Domenico Paolella kontynuuował tym filmem swoje zainteresowanie nurtem nunsploitation, odkąd rok wcześniej odniósł sukces swoim pierwszym filmem z tego gatunku Le monache di Sant’Arcangelo (The Nun and the Devil). Tutaj w rolach głównych wystąpiły m.in. Suzy Kendall, Catherine Spaak i Martine Brochard.
  • Burial Ground (Le notti del terrore) z 1981 roku, reż. Andrea Bianchi. Zombiastyczny horror wydany w 4K, obecny już wcześniej w katalogu Severina w standardowej wersji Bluray, ale także obecny w katalogu 88 films (także w obu wersjach jakościowych).
  • Dracula, Prisoner of Frankenstein (Drácula contra Frankenstein) z 1972 roku w reżyserii Jesusa Franco. Tak, wiem, Franco to nie Włoch, ten film to nie giallo, ale zawsze warto odnotować kolejne wydanie filmu tego reżysera.

Teraz weźmy głębszy oddech i spójrzmy na kolejne tytuły z oferty Severina. Naprawdę nie wiem, skąd brać na to wszystko pieniądze, ale kusi niesamowicie (teraz żałuję, że zrobiłem dziś to zestawienie):


Uciekajmy z tej Ameryki, bo zbankrutujemy. Zobaczmy, co w Europie.

88 films, w zakresie ich Italian Collection, która nas najbardziej interesuje, na razie odświeża swój katalog i do starszych Blurayowych wydań dodaje ich nowe wersje w 4K.
Arrow Films – na razie, od czasu ostatniego wpisu o nowościach, kolejnych włoskich wydań nie stwierdziłem.
Eureka Entertainment zamieniła się praktycznie w wydawnictwo filmów z Hong-Kongu i pokrewnych klimatów.

Radiance Films wydaje się być jedynym brytyjskim wydawcą, który wydaje m.in. także włoskie filmy. Ostatnio wspominałem o nich w TYM wpisie (i we wcześniejszych także). Poszerzają powoli ofertę z partnerskiego labela Raro Video, z którym współpracują i dokładają dwa kolejne tytuły:

  • The Boss (Il boss) w reżyserii Fernando Di Leo z 1973 roku, oraz
  • Revenge of the Blood Beast (The She Beast) angielsko-włoski horror z 1966 w reżyserii Michaela Reevesa z Barbara Steele w roli głównej.

Z własnej produkcji Radiance wydał kilka włoskich tytułów, z których zwracam uwagę szczególnie na dwie pozycje:

  • Tony Arzenta (Big Guns aka No Way Out) w reżyserii Duccio Tessariego – kryminał z 1973 roku z Alainem Delonem w roli głównej (małe role zaliczyły Erika Blanc i Rosalba Neri).
  • Planet of the Vampires (Terrore nello spazio), czyli sci-fi Mario Bavy z 1965 roku – to już kolejne wydanie tego filmu przez kolejnego wydawcę.

Nowe brytyjskie wydawnictwo Malombra Films ma na razie w katalogu dwa filmy:

  • Sex of Angels (Il sesso degli angeli) to giallo z 1968 roku w reżyserii Ugo Liberatore
  • The Road to Fort Alamo (La strada per Forte Alamo) czyli western Mario Bavy z 1964 roku.

Na razie oferta Malombry jest skromna, ale za to obydwa filmy po raz pierwszy na Blurayu!
Ich jakość na pewno sprawdzę ponieważ film Mario Bavy akurat świetnie się wpasowuje w przegląd na Giallopedii.

Na dzisiaj to wszystko. Widać wyraźną przewagę Amerykanów w wydawaniu włoskiego kina gatunkowego. Najważniejsze jednak jest to, że będziemy mieli co oglądać.

Print Friendly, PDF & Email
Otagowano , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *