Filmowe nowości wydawnicze i parę słów o blogu

Zaaferowany oglądaniem gotyckich horrorów dawno nie przedstawiałem blurayowych nowości wydawniczych włoskiego kina gatunkowego. Korzystając z urlopowej przerwy dzisiaj to nadrabiam.

Zacznijmy od Severin Films i ich letniej wyprzedaży.
Fani zwykle czekają na dwie wyprzedażowe okazje do zrobienia większych zakupów: w czasie lata oraz w Black Friday – starsze tytuły z katalogu są bowiem dostępne wtedy za pół ceny.
Przy takich okazjach ogłaszane są także nowości wydawnicze, które są do nabycia w limitowanych wersjach. Czasami jest to jedyna okazja by kupić konkretne wydanie filmowe, bowiem ze względów licencyjnych sprzedaż jest ograniczona tylko do oficjalnego jednorazowego wypustu. Tak na przykład było w przypadku Four Flies on Grey Velvet Dario Argento: ekskluzywne wydanie tego filmu (w postaci dysku 4k UHD z dwiema wersjami filmu, Blu-rayem z filmem i dodatkami, kolejnym Blu-rayem z dodatkami oraz z soundtrackiem na CD) było oferowane tylko w czasie ubiegłorocznego Black Friday.

Nie kupiłem go wtedy, a ceny za niego na eBayu osiągają kosmiczne ceny, jednak możliwa była (i jest nadal) możliwość zakupu tego filmu bezpośrednio u wydawcy drogą zamówienia mailowego (w oficjalnym sklepie na ich stronie film widnieje jako wyprzedany, więc prowadzą coś w rodzaju „sprzedaży spod lady”). Zrobiłem tak, dorzuciłem coś jeszcze i… czekam na przesyłkę. W odpowiednim czasie przedstawię ten, nowo odrestaurowany, film oraz dodatki do niego.
Wcześniej już informowałem na facebooku o wielkiej gratce dla fanów Black Emanuelle. Na trzynastu dyskach Blu-ray (plus dwa CD z muzyką) wydano serię o miłosnych przygodach czarnej piękności z Laurą Gemser w roli tytułowej. W sumie: 21 filmów fabularnych plus pełnometrażowy dokument w reżyserii Joe D’Amato Inferno rosso. Całość nosi tytuł The Sensual World of Black Emanuelle.

Warto wspomnieć też o filmie w reżyserii Antonio Margheritiego, wydany nie tak dawno przez Severin, pod tytułem Alien from the Abyss (Alien degli abissi AKA Alien from the Deep,1989). Oprócz filmu na dysku znajdziemy wywiady oraz dokument o twórczości Margheritiego.

Tegoroczna letnia wyprzedaż w Severin zakończyła się kilka dni temu i oprócz wyprzedaży starszych tytułów ogłoszono osiem nowych filmów, które dołączają do katalogu (z wyjątkiem jednego).

Tym „ekskluzywnym”, przeznaczonym tylko do jednorazowej sprzedaży, jest The Last Horror Film w reżyserii Davida Wintersa, który z racji, że główną rolę psychopatycznego mordercy gra Joe Spinell oraz występuje w nim Caroline Munro (znani z horroru Maniac w reżyserii Williama Lustiga), bywa nazywany Maniac II.
Fani Jessa Franco otrzymali dwa nowe tytuły do swojej płytowej kolekcji, natomiast oprócz The Last Horror Film najwięcej emocji wzbudziło wydanie Nightmare – niesławnego filmu z listy „nasties”. Wyreżyserował go w USA, za amerykańskie pieniądze, Romano Scavolini, który był też autorem scenariusza, autorem zdjęć był również Włoch (Giovanni Fiore Coltellacci), natomiast reszta ekipy i aktorzy to Amerykanie. Severin wydał ten tytuł w pełnej niepociętej wersji, w 4K oraz na tradycyjnym Blu-rayu plus kilka godzin materiałów dodatkowych (m.in. wywiad ze Scavolinim).
Do katalogu Severin dołączyło nowe wydanie The Psychic Lucio Fulciego. Cztery płyty (4K UHD, 2xBlu-ray i CD) zawierają film oraz dodatki plus soundtrack.
Jednak mnie chyba najbardziej zainteresowało wydanie 4-odcinkowego serialu telewizyjnego z 1993 roku w reżyserii Sergio Martino pod tytułem Delitti privati, czyli Private Crimes. W rolach głównych wystąpili tu Edwige Fenech i Ray Lovelock. To wspaniała informacja, wreszcie mamy to na płycie i to na Blu-rayu wraz z licznymi dodatkami, m.in. nowym wywiadem z Edwige Fenech! To naprawdę niesamowita wiadomość.

Vinegar Syndrome wydał jakiś czas temu film Lamberto Bavy A Blade in the Dark. 4-płytowa edycja (2x 4K UHD + 2x Blu-ray) zawiera dwie wersje filmu: kinową oraz Extended Uncut oraz od groma dodatków.
Świeżo wydany natomiast został film Renato Polselliego Delirium z 1972 roku. Zaliczany do giallo, choć niekoniecznie najwyższych lotów z Ritą Calderoni oraz Mickey Hargitayem w rolach głównych.
Warto także zwrócić uwagę na ostatnio wydawane przez VS polskie produkcje filmowe. Wydali oni pięknie odnowione filmy Wojciecha Hasa (Sanatorium pod Klepsydrą, Jak być kochaną) oraz cztery filmy Piotra Szulkina (Apocalypse Tetralogy).

Z wydawców amerykańskich warto jeszcze odwiedzić Cauldron Films.
Po gorączkowej wyprzedaży (jako pre-order) super-limitowanej edycji City of the Living Dead Lucio Fulciego (zawierającej 4 płyty: 4K+BR+BR+CD wraz z ekskluzywnym slipcasem) mamy w katalogu (dostępne w sprzedaży od sierpnia) wydanie tego filmu w wersji 3-dyskowej: 4K UHD Dolby Vision z filmem, Blu-ray z filmem oraz dodatkowy Blu-Ray z ekstra materiałami.
Od sierpnia dostępne także będą inne interesujące tytuły.
Off Balance (czyli Un delitto poco comune AKA Phantom of Death) w reżyserii Ruggero Deodato zostanie wydany po raz pierwszy na Blu-ray w nowym transferze z dodatkami, m.in. wywiadem z reżyserem. Limitowana edycja zawierać także będzie płytę z soundtrackiem.
Przygodowy film Top Line w reżyserii Nello Rossatiego z 1988 roku z Franco Nero i Williamem Bergerem także będzie dostępny od sierpnia.
Film akcji The Last Match (L’ultima meta, 1993, reż. Fabrizio De Angelis) to kolejna propozycja z katalogu Cauldron Films.
Wspomnę tu jeszcze o wcześniej wydanym horrorze Frankenstein ’80 (1972) w reżyserii Mario Manciniego, który wciąż jest dostępny w wersji standardowej.

Z kolei Arrow Films rozpoczął właśnie sprzedaż zapowiadanego wcześniej drugiego już zestawu z włoskimi westernami. Po wydanym w zeszłym roku Vengeance Trails, teraz otrzymujemy Blood Money, czyli kolejne cztery filmy do kolekcji:

  • $10,000 Blood Money (10,000 dollari per un massacro AKA $10,000 for a Massacre, 1967) reż. Romolo Guerrieri, z Giannim Garko i Adrianą Ambesi,
  • Vengeance is Mine, czyli Per 100.000 dollari t’ammazzo (AKA $100,000 for a Killing, 1967) reż. Giovanni Fago, kolejny spaghetti-western z Giannim Garko w roli głównej,
  • Find a Place to Die (Joe… cercati un posto per morire!, 1968) reż Giuliano Carnimeo, z Jeffreyem Hunterem,
  • Matalo! (Kill Him) to film Cesare Canevariego z 1970 roku.

Dosłownie kilka dni temu Arrow ogłosił nowy tytuł w swojej ofercie, który zelektryzował wszystkich fanów włoszczyzny. Mianowicie w wersji 4K UHD Dolby Vision ukaże się we wrześniu film Mario Bavy Blood and Black Lace (Sei donne per l’assassino). Wyjdzie on w dwóch wersjach graficznych: jako tzw. Arte Originale (z oryginalnym plakatem na okładce) oraz z nową oprawą graficzną. Ta druga wersja będzie dostępna jako 4K albo zwykły Blu-ray. Na płycie oprócz filmu znajdziemy dużo dodatków, oprócz tego w limitowanej wersji dołączona będzie książeczka, plakat, pocztówki.

Stosunkowo młode wydawnictwo, a już nagradzane za wysoką jakość swoich produktów, Radiance Films, o którym wspominałem na blogu w TYM wpisie, co rusz zaskakuje nas kolejnymi ciekawymi tytułami. Do wspomnianych wtedy trzech włoskich tytułów dołączyły kolejne.
The Iron Prefect (Il prefetto di ferro) to film Pasquale Squitieriego z 1977 roku, z Giuliano Gemmą i Claudią Cardinale oraz muzyką Ennio Morricone.
Commedia all’italiana to zestaw trzech klasycznych komedii Dino Risiego: Il vedovo (Wdowiec z 1959 roku, z Alberto Sordim), Il mattatore (Matador z 1960 roku, z Vittorio Gassmanem) oraz Il sorpasso (Fanfaron z 1962 roku, z Vittorio Gassmanem, Jean-Louis Trintignantem oraz Catherine Spaak).

Najciekawsza jest jednak zapowiedź Radiance na październik filmu Riccardo Fredy The Horrible Dr. Hichcock. Zapowiadany jest nowy transfer oraz trzy wersje filmu, oprócz tego dodatki, m.in. świeży wywiad z Ernesto Gastaldim.


To wszystko z nowości wydawniczych, które chciałem Wam dzisiaj przedstawić.
Chciałbym jeszcze przekazać kilka słów odnośnie najbliższych planów dla bloga.
Pamiętam oczywiście o planach, które przedstawiłem pod koniec ubiegłego roku i mogę zapewnić, że wszystkie (kręte) ścieżki prowadzą do nich. Ostatnio skoncentrowałem się na horrorze gotyckim, ponieważ jest to dobra rozgrzewka zarówno przed rozpoczęciem przeglądu filmów Bavy, jak i ogólnie gatunku giallo. Oglądając choćby ostatnio omawiany film na blogu: Murder Clinic, mogliśmy się przekonać, że giallo wywodzi się wprost z gotyckiego horroru. Lepsze poznanie włoskiego horroru (zwłaszcza tego z lat 1960-tych) pozwoli bardziej docenić i lepiej objąć gatunek giallo.
Co więc będziemy tu oglądać w najbliższym czasie?
Otóż, po krótkiej urlopowej przerwie, planuję jeszcze trzy tytuły „gotyckie” oraz jeden wczesny giallo, a następnie wrócimy do przeglądu filmów włoskich z Barbarą Steele. Pozostały nam dwa tytuły w reżyserii Antonio Margheritiego z Barbarą w roli głównej, ale…
No właśnie, skoro już zahaczymy o Margheritiego to aż się prosi, żeby omówić więcej jego dokonań filmowych. No i tak planuję zrobić. Przegląd jego filmów zajmie nam około dwóch miesięcy.
Ale potem już startujemy z Mario Bavą. I po przemyśleniu, planuję przedstawić tyle jego filmów, ile się da.
No a dalej, wiadomo, Argento… itd.
Takie są plany, ale jak wiadomo życie często pisze swoje scenariusze.

Do zobaczenia po urlopie.
Pozdrawiam gorąco.

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *