Dziś na szybko chciałbym przedstawić kilka nowych pozycji filmowych z włoskiego kina gatunkowego, które zostały ostatnio wydane w formacie bluray.
Zacznę od stosunkowo nowego wydawcy, o którym jeszcze na blogu nie wspominałem, mianowicie: Radiance Films. Założycielem Radiance jest Franco Simeoni, który do niedawna był jednym z dyrektorów w Arrow Films. W ubiegłym roku postanowił rozwinąć własny projekt i wydawać filmy, które jego zdaniem na to zasługują: sporo tam kina europejskiego, artystycznego, kultowego. Pierwsze tytuły już są dostępne, a z interesującej nas „włoszczyzny” warte uwagi są trzy wydawnictwa.
Pierwszym z nich jest The Sunday Woman, czyli La donna della domenica w reżyserii Luigiego Comenciniego z roku 1975 (polski tytuł to Kobieta na niedzielę). W rolach głównych: Marcello Mastroianni, Jacqueline Bisset i Jean-Louis Trintignant. To połączenie komedii kryminalnej oraz thrillera, a film ten znajduje na głównej liście filmów giallo Troya Howartha.
Drugim włoskim filmem wydanym przez Radiance jest The Working Class Goes to Heaven (La classe operaia va in paradiso, Klasa robotnicza idzie do raju) w reżyserii Elio Petriego. To dramat obyczajowy z 1971 roku, zdobywca Złotej Palmy w Cannes dla najlepszego filmu 1972, w roli głównej: Gian Maria Volontè.
W ofercie Radiance znajdziemy także zgrabny boxset z trzema filmami Damiano Damianiego pod wspólnym tytułem: Franco Nero in Three Mafia Tales.
W pudełku znajdziemy trzy kryminały z udziałem Franco Nero:
1. The Day of the Owl (Il Giorno della civetta, Dzień puszczyka) z roku 1968;
2. The Case Is Closed: Forget It (L’istruttoria è chiusa: dimentichi, Śledztwo skończone – proszę zapomnieć) z roku 1971, oraz
3. How to Kill a Judge (Perché si uccide un magistrato?, Śmierć sędziego) z 1974 roku.
Arrow Films wydał nie tak dawno bardzo interesujące pudełko z czterema filmami zatytułowane Gothic Fantastico.
Te cztery filmy to po kolei:
1. Lady Morgan’s Vengeance, czyli La vendetta di Lady Morgan w reżyserii Massimo Pupillo (1965);
2. The Blanchville Monster, czyli Horror, film Alberto De Martino (1963);
3. The Third Eye, czyli Il terzo occhio, reżyseria Mino Guerrini (1966) to thriller-horror, z elementami giallo;
4. The Witch (aka Strange Obsession), czyli La strega in amore, reżyseria Damiano Damiani (1966).
Arrow także uruchomił pre-order na hiszpański thriller z 1969 roku The House that Screamed, którego oryginalny tytuł to La Residencia. Film ten w reżyserii Narciso Ibáñeza Serradora znajduje się na naszej blogowej liście hiszpańskich gialli.

I jeszcze kolejne atrakcyjne wydawnictwo z Severin Films.
Obecnie w pre-orderze, z datą wydania 28 marca, znajdziemy piękny box z pięcioma filmami Umberto Lenziego, zatytułowany Violent Streets. The Umberto Lenzi/Tomas Millian Collection. Jest to oczywiście seria poliziotteschi z Tomasem Millianem w roli głównej, a kolejne tytuły to:
1. Almost Human (Milano odia: la polizia non può sparare) (1974) plus CD z soundtrackiem;
2. Syndicate Sadists (Il giustiziere sfida la città) (1975) plus CD z soundtrackiem;
3. Free Hand for a Tough Cop (Il trucido e lo sbirro) (1976);
4. The Cynic, the Rat and the Fist (Il cinico, l’infame, il violento) (1977) plus CD z soundtrackiem;
5. Brothers Till We Die (La banda del gobbo) (1978).

Pingback:Kilka nowości wydawniczych, parę uwag o cenzurze i Mimsy Farmer | Giallopedia
Pingback:Filmowe nowości wydawnicze i parę słów o blogu | Giallopedia