Ruggero Deodato – sylwetka reżysera

Filmografia Ruggero Deodato – reżysera:

  • 1964 – Ursus, il terrore dei Kirghizi (Hercules, Prisoner of Evil) (współreżyseria z Antonio Margheritim, niewymieniony w czołówce)
    Przygodowy, Fantasy: Herkules walczy ze złą czarownicą, która przemienia ludzi w wilkołaki.
  • 1968 – Fenomenal e il tesoro di Tutankamen (Phenomenal and the Treasure of Tutankhamen) (pod pseudonimem Roger Rockefeller)
    Przygodowy, Sci-Fi: Zamaskowany superbohater poszukuje magicznej złotej relikwii, próbując jednocześnie zapobiec splądrowaniu egipskiego grobowca.
  • 1968 – Gungala la pantera nuda (Gungala, the Black Panther Girl)
    Przygodowy: Firma ubezpieczeniowa, kierowana przez bogatą angielską rodzinę, organizuje wyprawę do Afryki w celu odnalezienia zaginionej dziedziczki, która wychowała się na wolności jako Gungala, a jeden z odkrywców zakochuje się w niej.
  • 1968 – Donne… botte e bersaglieri
    Komedia, Musical: Tony i kilku przyjaciół zakładają zespół rockowy, aby koncertować i zarabiać pieniądze.
  • 1968 – Vacanze sulla Costa Smeralda (Holidays on the Costa Smeralda)
    Komedia, Musical: Właściciel hotelu, rywalizując z innym właścicielem, kiedy próbuje utopić się znajduje na dnie zatoki skrytkę z zaginionym skarbem, co wywraca jego życie do góry nogami.
  • 1969 – I quattro del pater noster (In the Name of the Father)
    Western, Komedia: Trzech ekscentrycznych poszukiwaczy przygód na Dzikim Zachodzie wchodzi w posiadanie złota należącego do przestępców. Wkrótce zostają oskarżeni o kradzież i trafiają do więzienia. Z kolei zostają uwolnieni z więzienia przez czwartego członka grupy, a następnie są śledzeni przez prawdziwych przestępców, którzy chcą odzyskać złoto.
  • 1969 – Il triangolo rosso (serial TV, reżyseria drugiego sezonu: 6 epizodów)
    Serial policyjny: Porucznik i dwóch brygadierów policji drogowej prowadzą śledztwo. Historie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami.
  • 1969 – Zenabel
    Komedia, Erotyczny, Historyczny: Akcja filmu rozgrywa się w 1627 roku i opowiada o młodej kobiecie o imieniu Zenabel, która dowiaduje się, że jest córką księcia zabitego przez hiszpańskiego barona Imolne. Zenabel zbiera grupę kobiet i prowadzi je do walki przeciwko Imolne, by dokonać zemsty.
  • 1971-1973 – All’ultimo minuto [„W ostatniej chwili”] (serial TV, 13 epizodów)
    Thriller: W każdym odcinku jedna lub więcej osób znajduje się w pułapce sytuacji pozornie bez wyjścia, która zostaje rozwiązana (jak mówi tytuł serialu) w ostatniej chwili.
  • 1975 – Ondata di piacere (Waves of Lust aka A Wave of Pleasure)
    Dramat, Thriller, Erotyczny: Młode małżeństwo zostaje uwikłane w problemy osobiste innej pary na jachcie zacumowanym u wybrzeży Sycylii podczas burzliwego weekendu pełnego zabaw, gier, igraszek seksualnych, zdrady, znęcania się nad małżonkami i morderstwa.
  • 1976 – Uomini si nasce poliziotti si muore (Live Like a Cop, Die Like a Man aka Żyj jak glina, zgiń jak mężczyzna)
    Sensacyjny, Kryminalny: Fred i Tony są członkami elitarnego „oddziału specjalnego” policji w Rzymie. Posiadają licencję na zabijanie, działają pod przykrywką i uwielbiają niebezpieczne życie.
  • 1977 – Ultimo mondo cannibale (Cannibal aka Zapomniany świat kanibali)
    Horror, Przygodowy: Poszukiwacz ropy zostaje schwytany i uwięziony przez brutalne i prymitywne plemię kanibali w filipińskim lesie deszczowym. Udaje mu się uciec z zakładniczką i rozpoczyna poszukiwania swojego zaginionego towarzysza i ich samolotu.
  • 1978 – L’ultimo sapore dell’aria (Last Feelings)
    Dramat: Diego Michele jest niespokojnym chłopcem, który próbuje coś z siebie wykrzesać, zapisując się do drużyny pływackiej i startując w krajowych eliminacjach do wyścigów mistrzowskich, kiedy okazuje się, że zapada na nieuleczalną chorobę i próbuje znaleźć sposób na jej pokonanie.
  • 1979 – Concorde Affaire ’79 (Afera Concorde) (jako: Roger Deodato)
    Akcja, Thriller, Kryminał: Reporter próbuje zapobiec katastrofie samolotu po tym, jak odkrywa spisek linii lotniczych, które chcą uratować swoją firmę poprzez sabotowanie lotów Concorde’a i doprowadzić do jego wycofania z eksploatacji.
  • 1980 – Cannibal Holocaust
    Przygodowy, Horror: Podczas misji ratunkowej w amazońskiej puszczy profesor natrafia na zaginiony film nakręcony przez zaginioną ekipę dokumentalistów.
  • 1980 – La casa sperduta nel parco (House on the Edge of the Park aka Dom na skraju parku)
    Thriller, Horror: Dwóch nędznych oprychów wprasza się na imprezę do eleganckiej willi i po szyderstwach ze strony snobistycznych gospodarzy, bierze wszystkich jako zakładników i poddaje ich różnym formom tortur i okrucieństwa.
  • 1983 – I predatori di Atlantide (The Raiders of Atlantis aka The Atlantis Interceptors aka Korsarze z Atlantydy) (w wersji USA jako Roger Franklin)
    Akcja, Sci-Fi: Na dnie oceanu, w pobliżu zatopionej atomowej łodzi podwodnej, zostaje odkryty starożytny relikt atlantydzki, co wywołuje gwałtowny ciąg wydarzeń, w którym para naukowców łączy siły z kilkoma najemnikami, aby przetrwać natarcie, do którego dochodzi.
  • 1984 – Inferno in diretta (Cut and Run aka Szalona ucieczka)
    Przygodowy, Horror, Thriller: Reporterka i jej kamerzysta łączą ocalałego przywódcę sekty z Jonestown i zaginionego syna prezesa telewizji z wojną narkotykową, w której szaleje niszczycielska armia tubylców i wykwalifikowany biały zabójca.
  • 1986 – Camping del terrore (Body Count aka Wyliczanka)
    Horror: Grupa nastolatków jest prześladowana i zabijana przez szamana na przeklętym kempingu.
  • 1986 – Lone Runner (Samotny jeździec) (jako Roger Deodato)
    Akcja, Dramat, Przygodowy: Córka Summerkinga została porwana, a legendarny bohater pustyni przybywa jej na ratunek, tak jak to zrobił, kiedy była młoda. Samotny Jeździec okazuje się być bohaterem nie do zatrzymania, o nieograniczonych możliwościach walki. Walczy z tymi, którzy chcą skrzywdzić niewinnych i robi dla nich wszystko, co może.
  • 1987 – The Barbarians (Barbarzyńcy)
    Przygodowy, Akcja, Fantasy: Dwóch bliźniaków barbarzyńców szuka zemsty na watażce, który zmasakrował ich plemię i pojmał, gdy byli małymi dziećmi.
  • 1987 – Un delitto poco comune (Phantom of Death aka Off Balance aka Brak równowagi)
    Horror, Thriller: Włochy, pianista cierpiący na genetyczną chorobę w akcie rozpaczy wpada w szał zabijania, prowokując inspektora policji do wszczęcia i prowadzenia śledztwa.
  • 1988 – Minaccia d’amore (Dial: Help)
    Horror, Mystery: Pewna modelka odkrywa, że jest prześladowana przez „energię” łącza telefonicznego. Zauważa również, że jej przyjaciele wkrótce zaczynają tajemniczo umierać. Śledczy postanawia wytropić przyczynę.
  • 1989 – Il ricatto („Szantaż”) (kryminalny miniserial TV liczący 5 epizodów, Deodato wyreżyserował dwa z nich)
    Kryminał, Dramat
  • 1989 – Oceano (miniserial TV, 6 epizodów)
    Dramat: Po obronie swojej siostry przed oszalałym na punkcie seksu synem bogatego ziemianina, Asdrubale jest zmuszony ukrywać się, podczas gdy jego rodzice i siostra Yaiza mają do czynienia z właścicielem ziemskim Don Matjiasem, który chce ich uprowadzić, aby odnaleźć Asdrubale.
  • 1992 – Mamma ci penso io (Mom I Can Do It aka Mamo, już ja to załatwię)
    Dramat: Młody chłopak zostaje zmuszony do przyłączenia się do grupy uliczników po tym, jak jego matka zostaje niesłusznie aresztowana za przemyt.
  • 1993 – I ragazzi del muretto (serial TV, Deodato wyreżyserował 8 epizodów z Sezonu 2)
    Dramat: Serial opowiada o codziennych problemach grupy przyjaciół, uczniów szkoły średniej, którzy zbierali się wokół małego muru na Piazza Mancini w rzymskiej dzielnicy Flaminio. Poruszane tematy sięgają od pierwszych młodzieńczych miłości, poprzez problemy szkolne, aż po trudniejsze kwestie społeczne, takie jak rasizm, przemoc na stadionach, aborcja, homoseksualizm, AIDS, narkotyki, prostytucja, żebractwo, wykorzystywanie obywateli spoza UE, samotność osób starszych, lichwa.
  • 1993 – Vortice mortale (The Washing Machine aka Krwawe pranie)
    Thriller, Horror, Erotyczny: Inspektor policji prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa mężczyzny znalezionego w kawałkach w pralce i zostaje wciągnięty w sieć oszustw i morderstw przez kochankę zmarłego, Vidę, i jej dwie siostry, Sissy i Ludmiłę.
  • 1997 – Noi siamo angeli (We Are Angels aka Aniołki – Ucieczka w habitach) (serial TV, 6 epizodów)
    Przygodowy, Komedia, Kryminał: Bob i Joe to dwaj więźniowie o czułym sercu, osadzeni w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Ameryce Łacińskiej. Wielokrotnie próbują uciec, ale w końcu uporczywe starania przynoszą owoce i szczęście się do nich uśmiecha: udaje im się zabrać dwa habity i uciec w przebraniu Ojca Orso (Niedźwiedź) i Ojca Zachariasza. W ten sposób rozpoczyna się seria zabawnych przygód.
  • 1999 – Sotto il cielo dell’Africa (Unter der Sonne Afrikas aka Thinking About Africa aka Afryka moich marzeń) (serial TV, 10 epizodów, kooprodukcja włosko-niemiecka)
    Przygodowy: Po tragicznej śmierci męża Monica, młoda włoska lekarka, przejmuje prowadzenie szpitala w Afryce, w którym większość pacjentów stanowią turyści. Wraz z ośmioletnią córką Sarą wprowadza się do taniego mieszkania na farmie należącej do niemieckiego małżeństwa Brandtów i bardzo szybko staje się częścią rodziny. Monica zakochuje się w Aleksandrze, synu Brandtów, który opuścił Niemcy po rozstaniu z żoną i serii niepowodzeń w biznesie, mając nadzieję na stworzenie sobie nowej przyszłości w Afryce. W gospodarstwie rodziców pracuje jako przewodnik turystyczny, organizując fascynujące wycieczki do pięknych miejsc w swojej ojczyźnie. Ranny turysta, wybuch epidemii i nieprzewidywalność żywiołów dostarczają Monice, Sarze i Alexandrowi wielu ekscytujących przygód.
  • 2002 – Padre Speranza (Father Hope aka Ojciec nadziei) (film TV)
    Komedia: Don Vasari jest zbuntowanym księdzem. Z tego powodu zostaje przeniesiony do więzienia dla nieletnich w małym miasteczku na południu Włoch. Nino, szesnastoletni więzień, zostaje oskarżony o morderstwo, ale Don Vasari nie wierzy w jego winę i rozpoczyna odważne śledztwo, aby mu pomóc.
  • 2005 – Incantesimo (Zauroczenie) (serial TV liczący 10 sezonów, Deodato wyreżyserował jeden epizod S08Ep08)
    Dramat: Wielosezonowy włoski serial dramatyczny, emitowany pierwotnie przez sieć RAI w latach 1998-2008. Akcja serialu rozgrywa się w szpitalu Clinica Life w Rzymie, we Włoszech, i obraca się wokół życia personelu, który w nim pracuje. Znany jest z tego, że w prawie każdym z dziesięciu sezonów serialu występują różni aktorzy pierwszoplanowi, którzy grają inną historię.
  • 2013 – The Profane Exhibit (antologia horroru, 10 odcinków, Deodato nakręcił jeden segment: „Bridge”)
    Horror: Głęboko w podziemiach Paryża znajduje się klub, który jest siedzibą tajnego, nikczemnego stowarzyszenia. Na zewnątrz przypomina on zwykły fetyszowy lub gotycki klub nocny, ale w tym ogromnym budynku znajduje się wiele ukrytych pomieszczeń, z których jedno znane jest jako „Pokój dusz”, prywatne miejsce spotkań najbogatszych i najbardziej złych ludzi na świecie. Ich gospodarzem jest elegancka, ale przerażająca Madame Sabatier. Dla rozrywki każdy z członków opowiada prawdziwą historię o deprawacji.
  • 2014 – Io e mia figlia (krótkometrażowy, część projektu filmowego Stop allo stalking)
    Dramat: Historia stalkingu młodej kobiety.
  • 2016 – Ballad in Blood
    Horror: Troje przyjaciół budzi się dzień po Halloween w mieszkaniu i znajduje jednego ze swoich współlokatorów martwego. Nikt z trójki przyjaciół nie pamięta początkowo, co się stało, ale powoli koszmar wypływa na wierzch.
  • 2019 – Deathcember (reżyseria segmentu „Casetta Sperduta in Campagna”)
    Horror, Komedia: Kolekcja 24 filmów, które przyglądają się ciemnej stronie okresu świątecznego. 24 międzynarodowych reżyserów o najróżniejszych pomysłach i stylach; połączonych krótkimi animowanymi segmentami, które dotyczą samego kalendarza adwentowego.

(ciąg dalszy na następnej stronie)

Print Friendly, PDF & Email
Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

4 odpowiedzi na „Ruggero Deodato – sylwetka reżysera

  1. Pingback:[#011] Ondata di piacere (1975) [Waves of Lust] | Giallopedia

  2. Pingback:[#013] Minaccia d’amore (1988) [Dial: Help] | Giallopedia

  3. Pingback:[#014] Vortice mortale (1993) [The Washing Machine] | Giallopedia

  4. Pingback:Deodato Holocaust ∙ reklamy TV ∙ wywiad, czyli reżyser publicystycznie | Giallopedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *